Prestavba mopedu na café racer (časť 5.) – po 1.000 km
S mopedom som strávil na cestách už viac ako rok a za ten čas najazdil práve tento týždeň prvých 1.000 kilometrov. Teraz mám na tacho 1340 km, a tak spíšem čo všetko som za ten čas zažil.
S mopedom som strávil na cestách už viac ako rok a za ten čas najazdil práve tento týždeň prvých 1.000 kilometrov. Teraz mám na tacho 1340 km, a tak spíšem čo všetko som za ten čas zažil.
Prestavba prišla k záveru. Spíšem všetky doterajšie poznatky a na záver nájdeš aj kompletnú tabuľku náhradných dielov aj s rozpočtom a eshopmi, kde som všetko nakúpil.
Tretia a finálna časť prestavby je zároveň tá najťažšia. Generálka motora, poskladať celú elektriku a ladenie jednotlivých súčastí. Výroba nádrže/schránky bola nakoniec tá najľahšia vec na celom projekte.
Táto časť prerábky je plná drobných a trochu otravných opráv. Tu privariť niečo malé odlomené, tam niečo prerobiť. Prkotiny, ale každú jednu treba spraviť poriadne. Ako hovorí latinský nápis na mojom starom šijacom stroji značky Minerva – Meliora sunt bono inimica. Lepšie je nepriateľom dobrého, ako povedal Voltaire…
Začalo sa to v jednom poštovom sklade, odkiaľ pošta odpredávala svoje staré mopedy Manet Korado. Ide o pokračovateľa známej Babetty, len tentokrát už má rakúsky Puch. V tomto článku je dobre spísaná história vzniku mopedu. Zaujímavosťou je, že tento motor vznikol v spolupráci s technickou školou. Je to klasický moped s obsahom motora 50cm³ a […]
Podedil som tento kus nerezovej ocele. Pôvod neznámy, ale zistil som, že na ňu poriadne nechytajú ani neodýmové magnety. Navyše sa ťazko opracováva a ničí vrtáky aj listy ručnej pilky. Má hrúbku 3 milimetre a tvar ideálny, aby sa doň zmestila čepeľ pre nôž typu kukri. Taká minimačeta, len v praktickejšom prevedení, ideálna napríklad na […]
Mám taký zvyk, vyrábať na Mikuláša milovanej niečo malé a pekné. Už dlhšie mi spomína, že by chcela malý vianočný stromček z medovníkov, tak som jej to konečne splnil. Len s “drobnou” zmenou, medovníky som nechal na jedenie a stromček som spravil z kožených odrezkov, ktoré sa mi nakopili v dielni.
Staviate drevený rám a potrebujete vedieť, ako nahusto treba dať trámy, aby vás konštrukcia uniesla? Dá sa samozrejme od oka a použiť všetko väčšie a silnejšie, ale môžete to spraviť aj presne na mieru. Tu je na to kalkulačka, akurát si musíte preložiť druh dreva, miery sú tam aj naše. http://www.woodbin.com/calcs/sagulator.htm
Z dovolenky sme si doniesli pár krásnych kameňov. Naplavené z mora, majú kopu dierok a vypuklín. Peťka ma poprosila, či by som jej z nich nevymyslel nejaké svietidlo. Kúpila si tienidlo a zvyšok nechala na mňa.
Našiel som krásny návod, ako znovu využiť plastové fľaše. Najprv sa narežú na tenké prúžky pomerne jednoduchou pomôckou. Samotné prúžky sa potom dajú použiť na kadečo, rovnako ako plastové eskapásky.
Oskarovi som postavil zo zvyškov dreva malý žeriav. Plne funkčný, s nastaviteľným ramenom, navijakom, protiváhou aj kabínkou na legového panáčika. Nevyhrá cenu za dizajn, ale malý s ním už kde čo postavil aj pozachraňoval.
Nazbieralo sa nám doma pár polotovarov, ktoré sme nakoniec poskladali do jeden lampy. Teraz robí atmosféru v obývačke.